Wprowadzenie żywienia dojelitowego ułatwia karmienie i pozytywnie wpływa na stan odżywienia dziecka, u którego występują problemy z doustnym przyjmowaniem pożywienia prowadzące do niedożywienia.

gotowe preparaty odżywcze dla dziecka

W przypadku jedzenia przygotowywanego w domu utrzymanie równowagi między wartością odżywczą, a możliwością tolerancji objętościowej przez dziecko takiego jedzenia jest bardzo trudne. Do zmiksowanego pożywienia należy dodać dużą ilość wody, aby zapewnić płynne przechodzenie przez zgłębnik. Prowadzi to niestety do wielokrotnego zwiększenia objętości pokarmu i do trudności w jego podawaniu w dostatecznej ilości. Ponadto w przypadku jedzenia przygotowanego w domu należy szczególnie dbać o higienę posiłku.

Podawanie leków przy żywieni dojelitowym

W wielu przypadkach karmienie przez zgłębnik pozwala na podawanie leków. Takie rozwiązanie eliminuje kwestię trudności z połykaniem lub niechęci do smaku lekarstwa. Najpierw należy jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i upewnić się, kiedy i w jakiej formie najlepiej podawać lekarstwo: po posiłku czy na pusty żołądek, w formie płynu, tabletki czy kapsułki.

Podawanie płynów przez zgłębnik

Zgłębnika można używać także do uzupełniania niedoboru płynów u dziecka. W ten sposób można zapobiegać ewentualnemu odwodnieniu organizmu dziecka.

Dzięki wprowadzeniu żywienia dojelitowego dostarczamy dziecku wszystkich składników odżywczych w niezbędnych ilościach.

Domowe jedzenie a zgłębnik

Niektórzy rodzice podają dzieciom przez zgłębnik także zmiksowane domowe jedzenie. Jeżeli chcesz stosować taką metodę, skontaktuj się najpierw z lekarzem lub dietetykiem. Karmiąc dziecko żywnością domową niemożliwe jest dokładne określenie, jaka jest wartość odżywcza i kaloryczna każdego posiłku. Jedzenie to często zatyka zestaw do podaży i może być źródłem zakażeń bakteryjnych, prowadzących do bólu brzucha i dyskomfortu w układzie pokarmowym.

Poznaj niezwykłą historię opowiedzianą przez Alicję – rodzica tak jak Ty. To historia o poszukiwaniu szczęścia i bezpieczeństwa, to historia największej miłości jaka istnieje. Czy myślisz, że pokonanie własnych obaw i barier dla dobra dziecka jest wyrazem największej miłości?

Zalety żywienia dojelitowego:

  • Stały, łatwy w obsłudze i pielęgnacji dostęp bezpośrednio do żołądka dziecka – zapewnia prawidłowe karmienie oraz podawanie leków i nawadnianie organizmu.
  • Wytworzenie przetoki odżywczej (PEG) najczęściej odbywa się metodą endoskopową, w krótkim znieczuleniu ogólnym – czas trwania zabiegu ok. 20-30 min.
  • Możliwość wymiany po pewnym czasie zgłębnika gastrostomijnego typu PEG na gastrostomię niskoprofilową („guzik”).

Gastrostomia nie wyklucza karmienia doustnego. Jeżeli już nie będzie potrzebna można łatwo ją usunąć.

Wpływ żywienia dojelitowego na życie naszego dziecka:

Ułatwia karmienie, czyli zapewnia dostarczanie dziecku wszystkich składników odżywczych w niezbędnych ilościach. Eliminuje krztuszenie się, zachłystywanie w trakcie jedzenia, czyli zapobiega zachłystowemu zapaleniu płuc. Nie przeszkadza w rehabilitacji, chodzeniu na basen czy spacery. Pomaga poprawić stan odżywienia.

Korzyści płynące ze wsparcia żywieniowego:

  • Przyrost masy ciała.
  • Zwiększenie gęstości mineralnej kości.
  • U niemowląt wpływa na poprawę rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, napięcia mięśniowego, koordynacji ruchowej, zmniejszenie częstości napadów padaczkowych.
  • Zmniejszenie częstości infekcji, hospitalizacji, ilości stosowanych antybiotyków.
  • Poprawa gojenia ran, zapobieganie powstawaniu odleżyn.
  • Skrócenie czasu koniecznego do nakarmienia dziecka.
  • Poprawa jakości życia dziecka i jego rodziny.